Flutter چیست ؟

Flutter ابتدا توسط گوگل به عنوان یک چارچوب رابط کاربری یا همون طراحی UI برای ایجاد رابط های بومی (Native) در سیستم عامل های IOS و Android مطرح شد. Flutter با کد های موجود درون برنامه کار می کنه و اغلب توسط توسعه دهندگان و سازمان ها به دلیل استفاده رایگان (Free Use) و منبع باز بودن در سراسر دنیا مورد استفاده قرار میگیره. همچنین Flutter یک روش اصلی برای ایجاد کردن برنامه های کاربردی برای Google Fuchsia  است ( Fuchsia یک سیستم عامل مبتنی بر قابلیت هایی است، که توسط گوگل ارائه شده و توسعه یافته). اولین نسخه Flutter به نام SKY شناخته شده و در سیستم عامل اندروید مورد استفاده قرار میگیره.

چارچوب معماری در Flutter

اجزای اصلی و تشکیل دهنده Flutter عبارتند از Flutter Engine و Foundation Library و Design-specific widgets که در ادامه به توضیح  کامل اونها می پردازم.

Flutter Engine

موتور Flutter که به طور عمده در زبان ++C نوشته شده است، پشتیبانی از رندر های سطح پایین رو با استفاده از کتابخونه گرافیکی Skia گوگل انجام میده. موتور فلتر SDK ها رو مثل SDK های مخصوص پلت فرم هایی که توسط اندروید و IOS ارائه میشن، تعبیه می کنه.

Foundation Library

Foundation Library (کتابخونه بنیاد) در Dart) Dart یک زبان برنامه نویسی عمومیه که ابتدا توسط شرکت گوگل ایجاد شده) نوشته شده است. کتابخونه بنیاد کلاس ها و توابع اولیه ای رو که برای ساخت برنامه های کاربری از فلتر استفاده میکنن (مثل API ها برای ارتباط با موتور) رو فراهم میکنه.

 Design-Specific Widgets

طراحی UI در Flutter شامل جمع آوری و یا ایجاد ویجت های مختلف میشه. چارچوب فلتر حاوی دو مجموعه ویجته که مطابق با زبان های طراحی خاص ایجاد شدن و اون دو، ویجت طراحی مواد (Material Design) و ویجت های Cupertino هستن. ویجت طراحی مواد از زبان طراحی گوگل استفاده میکنه و ویجت های Cupertino از روش های طراحی IOS تقلید و استفاده میکنن.

Flutter

توسعه سریع در Flutter

یکی از ویژگی های مهم فلتر، برنامه نویسی سریع در اونه. بازنگری سریع در فلتر به شما سرعت و راحتی در تجزیه و تحلیل کد ها رو میده و به شما کمک میکنه تا UI ها رو بسازید، ویژگی های خاص خودتون رو اضافه کنین و راحت تر و سریع تر با اشکالات مواجه بشین تا بتونین اونها رو حل و برطرف کنین. در فلتر امکان تجربه بار دوم بارگذاری کد ها و استفاده از اونها بدون ازدست دادن حالت در شبیه ساز ها و سخت افزار برای IOS و اندروید وجود داره (یعنی برای تغییر یه قسمت از کدتون میتونین خیلی راحت عمل کنین).

استارت یادگیری

برای شروع یادگیری Flutter منابع مختلفی وجود دارن و میتونین از اونها استفاده کنین اما مثل همیشه من به شما استفاده از مرجع اصلی سایت فلتررو پیشنهاد میکنم. با استفاده از فلتر شما میتونین یه طراحی زیبا و دوست داشتنی رو برای اپلیکیشن های خودتون بسازین و از اون لذت ببرین. نکته جالب و قابل توجه در Flutter اینه که شما اونو میتونین در هر دو سیستم عامل اندروید  و IOS مورد استفاده قرار بدین.